Co je lyocell
Lyocell (neboli tencel)
Tento materiál patří do rodiny chemických vláken z přírodních polymerů rostlinného původu, a to z regenerované celulózy. Výroba umělých vláken (poprvé viskózy) se objevila už v 19. století ve Francii jako náhražka drahého hedvábí. Odtud pochází pro viskózu obvyklý název „umělé hedvábí“.
Od konce devadesátých let 20. století se obliba těchto materiálů vrátila v souvislosti se zavedením polylaktidů (PLA z rostlinných sacharidů zvláště kukuřičného), bambusového viskózového a dalších nových vláken. Dnes se na trhu můžeme nejčastěji setkat s viskózou (neboli viskózovým hedvábím, rayonem, umělým hedvábím), bambusovou viskózou, lyocellem (neboli tencelem) nebo modalem. Základem všech zmíněných látek je vlákno z regenerované celulózy. Výchozí surovinou je čistě přírodní celulóza ze dřeva nebo bavlny, bambusu, lnu. Ta se opakovaně namáčí, rozpouští a následně se tekutá celulózová hmota protlačuje pod tlakem tryskami. Dále se ochlazuje a tuhne. Při zpracovávání se používají některé chemikálie, ty jsou však po ukončení procesu výroby z vlákna řádně a bezpečně odstraněny. Výsledkem je tedy počáteční přírodní surovina, pouze se změněnou molekulární strukturou. Nová vlákna mají vlastnosti podobné přírodním vláknům celulózovým. Jedná se o takzvaná viskózová celulózová vlákna. Vedle nich rozeznáváme ještě celulózová vlákna měďnatá (CUPRO, neboli měďnaté hedvábí) a nitrátová (nitrátové hedvábí).
Vlákna z regenerované celulózy rozlišujeme podle délky na staplová a nekonečná vlákna. Staplová jsou krátká protáhlá vlákna. Bavlněná mívají délku až do 6 cm a stonková (len) ještě vyšší. Kvalitní staplová vlákna jsou jemná a delší, méně kvalitní naopak hrubší a kratší. Naproti tomu nekonečná vlákna, jak už název napovídá, jsou souvislá vlákna neomezené délky. Lyocellové vlákno je možné vyrábět jako staplové i nekonečné.
Lyocell (neboli tencel) najdeme pod textilní zkratkou CLY. Jak je výše předesláno je vyráběn z přírodních materiálů rostlinného původu (konkrétně z eukalyptového dřeva). Oproti běžným viskózám však nabízí větší pevnost a odolnost a nesrovnatelně vyšší ekologičnost. Výroba, při které vzniká minimum odpadu, je ohleduplná k životnímu prostředí. Voda a další látky, které se při výrobě používají, se téměř stoprocentně recyklují. Použité dřevo pochází z kontrolovaných zdrojů a pro svůj růst nevyžaduje (na rozdíl od bavlny) speciální zavlažování a pesticidy.
Lyocell je tedy silný a odolný, zároveň ale příjemně hebký na omak a měkký. Často se přirovnává k hedvábí, neboť je neuvěřitelně hebký na kůži. Dále je velmi prodyšný, antibakteriální a nepřitahuje prach. Skvěle pohlcuje vlhkost, takže pokud máte tendenci se hodně potit nebo máte citlivou pokožku, pak je vhodnou volbou pro vás. Jeho výhodou je teplotní stabilita, takže v létě příjemně chladí, v zimě hřeje. Látky z něj jsou jemné na omak a splývají. Jeho největší nevýhodou je vyšší cena. K jeho výrobě se potřebuje specifická technologie, která výrobní proces poměrně prodražuje. Proto je lyocell ve srovnání s tradičními vlákny na trhu dražší. Díky jeho skvělým vlastnostem, zejména jeho trvanlivosti, ho můžeme považovat za investici do budoucna a peněz nelitovat.
Jeho péče vyžaduje šetrnost. Lyocellové látky je možné prát v ruce na 30°C nebo na šetrný prací program na stejnou maximální teplotu nejlépe v pracím prostředku určeném na jemné prádlo. Lépe je ho raději neždímat, pouze jemně vymačkat, neboť při hrubém mechanickém zacházení se mohou polámat vlákna. Pokud ždímáme, tak pouze na nízké otáčky. Šetrnějším zacházením prodloužíme životnost látky. Vždy se řídíme doporučením ke každé jednotlivé látce. Pozor lyocell se mírně sráží. Vyplatí se před šitím látku předeprat. Pozor, za mokra se vlákno třepí.
V obchodech se můžeme v současnosti setkat s lyocellem v různých podobách. 100% lyocell plátno (nepružná tkanina) se nejčastěji používá na šaty, halenky, košile, volné kalhoty či ložní prádlo. Nebo je možné pořídit tkaninu ve formě kepru. Lyocell bez přísad je velmi drahý výrobek, proto se v této podobě prodává jen zřídka. Rozšířené jsou příměsi s přídavkem elastanu nebo s přídavkem elastanu a modalu. Jedná se tedy lyocellový úplet s elastickým vláknem (pružná pletenina), který je vhodný pro šití domácího oblečení, spodního či funkčního prádla, oblečení na spaní. Dále se může vyrábět jako směs s jinými vlákny (například bavlnou, lnem, viskózou, polyesterem).
Lyocellové staplové vlákno
Přednosti:
- Matný vzhled.
- Velmi měkký, chladivý omak.
- Velmi dobře přijímá barvivo.
- Dobrá stálobarevnost, zvlášť v černé a tmavých odstínech.
- Dobrá odolnost vůči oděru.
- Velmi savé.
- Nevytváří se statický náboj.
- Nižší cena.
- Nízká pružnost.
- Lze prát v pračce.
- Dražší než viskóza.
Nedostatky:
- Nižší pružnost.
- Uspokojivá stálobarevnost.
- Může být napadeno plísněmi.
Lyocellové viskózové nekonečné vlákno
Přednosti:
- Lesklé.
- Velmi měkký, chladivý omak.
- Velmi dobře se barví, zvláště na černou a tmavé odstíny.
- Dobrá odolnost vůči oděru.
- Velmi savé.
- Bez statického náboje.
- Lze prát v pračce.
Nedostatky:
- Uspokojivá pružnost.
- Uspokojivá stálobarevnost.
- Může být napadeno plísní.
- Není recyklovatelné.
(Zdroj: Gail Baughová - Encyklopedie textilních materiálů - Lyocellové vlákno včetně obrázku výroby)