Co je twill
Twill (česky kepr), keprová vazba
Kepr je jedna ze čtyř základních vazeb tkanin. Dále sem patří plátnová, panamová a atlasová vazba. Vedle toho existuje množství speciálních, složitějších vazeb, například žakárová nebo grádlová.
Tkanina v keprové vazbě má na líci charakteristickou šikmou strukturu povrchu, vytvořenou flotováním přes dvě nebo více přízí v pravidelných intervalech. Keprová vazba může být pravidelná nebo nepravidelná, ale všechny tkaniny se označují jako kepry.
Šikmá struktura povrchu způsobuje, že jsou kepry měkčí a splývavější než plátnové, panamové a atlasové vazby.
Keprovou vazbu mají všechny denimy, ale na konečný výrobek má vliv jemnost a kvalita příze.
Díky flotování přes dvě až čtyři příze se kepry pokládají za nejodolnější materiály, zvlášť pokud jsou z bavlněné, konopné, lněné, polyesterové nebo nylonové příze.
Patří sem jezdecký kord, bavlněný kepr, dril, gabardén, rybí kostra, pepito, serž, surah.
Bavlněný kepr
Tkanina v oblíbené keprové vazbě se vyrábí vždy jako bavlnářská tkanina. Není tak hustě tkaná jako gabardén, ale ve srovnání s ním má zřetelnější a hrubší strukturu povrchu.
Bavlněný kepr patří k nejrozšířenějším tkaninám na pánské kalhoty a nabízí se jako alternativa elegantnějšího gabardénu z vlněných směsí na ležérnější kalhoty do zaměstnání. Keprová vazba dává materiálu ve srovnání s kanvasem a těžkým popelínem větší splývavost.
Kvalita bavlněného kepru se liší podle hustoty vazby. Čím je vyšší, tím má jemnější diagonální povrch, a naopak, čím je vazba řidší, tím dává diagonálnímu povrchu hrubší vzhled. Bavlněné kepry s hrubší vazbou jsou lacinější než hustěji tkané.
Vlastnosti
- Jemná, šikmá struktura povrchu.
- Dobrá splývavost.
- Hladký povrch.
Přednosti
- Velmi odolná tkanina, především vůči oděru.
- Snadno dostupná.
- Vhodná ke krejčovskému zpracování.
- Dobře splývá.
Nedostatky
- V řidších vazbách není odolná.
- Před šitím je potřeba vysrážení.
- V tmavých barvách není stálobarevná.
Obvyklý obsah vlákna
- 100% bavlna
- Směsi bavlna/polyester
Strečový bavlněný kepr
Strečový bavlněný kepr si zachovává svou typickou vazbu, ale navíc je pružný. Při pohybu se roztahuje a smršťuje. Je oblíbeným materiálem na krejčovsky vypracovaná letní saka, kalhoty, šortky a sukně. Stříhání a šití se příliš neliší od práce s tvarově stálým nepružným bavlněným keprem. Ovšem elastický kepr bývá dražší.
Elasticita může být buď jednosměrná nebo obousměrná. Jednosměrná značí, že tkanina má elastické příze buď v osnově, nebo v útku, a je tedy pružná jen v jednom směru. Některé textilky ale takové materiály označují jako oboustranně pružné, protože se roztahují a smršťují. Obousměrná elasticita znamená to, že elastické příze jsou zatkány v osnovním i útkovém směru. Takže tkanina je pružná v podélném i příčném směru. Výrobci někdy označují tyto materiály jako čtyřstranně pružné - roztahují a smršťují se v osnovním i útkovém směru.
(Zdroj: Gail Baughová - Encyklopedie textilních materiálů)