Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Na co si dát pozor při šití ze zbytků látek

Jednoduchá pravidla při šití ze zbytků látek - hl foto

Každý, kdo se věnuje šití, produkuje více či méně zbytků, odstřižků látek. Někteří je prostě vyhazují a jiní schraňují - co kdyby se někdy hodily :o) Já patřím mezi ten typ, kterému je líto vyhazovat byť jen malé kousky. Mám je hezky uložené v průhledných krabicích a roztřízené podle velikostí. V první krabici ty nejmenší, které pak využívám na záplaty, přizdobení a malé aplikace. V druhé krabici větší zbytky látek, z nichž je možno při jejich kombinaci ušít i nějaké kousky oblečení. Ráda bych se s Vámi podělila o pár jednoduchých ale důležitých pravidel, která nám zaručí, že zhotovený oděv z odstřižků materiálu bude vypadat pěkně!


Jednoduchá pravidla při šití ze zbytků látek

Předeprání látky

Tak nějak očekáváme, že zbytky látek byly v minulosti vyprané. Pokud ale nemáme jistotu, doporučuji je raději ještě vyprat, malé kousky nejlépe v pracím pytlíku. Vypráním zajistíme, že nám již po ušití hotový oděv nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat. Srážlivost materiálů se liší, u bavlny to může být například 3 - 5 % na metru. To už pak může být znát, když je jeden odstřižek předepraný a jiný není. Obecně se více srážejí přírodní materiály (bavlna, bambus, len).

Záleží přitom také, na jakou teplotu látku perete (čím vyšší, tím víc se látka srazí). Je dobré dodržovat doporučenou teplotu praní daného materiálu. Vliv má též hustota tkaní (čím je látka hustěji utkána, tím méně se srazí). 

Druh látky a materiál

Když vymýšlíme nový projekt a dáváme do kupy, z čeho ho ušijeme, je dobré kombinovat stejné druhy látek. Šijeme-li ze zbytků tašku, použijeme odstřižky plátna. Rozhodli-li jsme se pro triko, vybíráme ze zbytků úpletu. Takže se snažíme dát k sobě stejné druhy: plátno s plátnem, popelín s popelínem, manšestr s manšestrem, úplet s úpletem, plavkovinu s plavkovinou, teplákovinu s teplákovinou, atd. Každá látka se totiž vyznačuje určitými vlastnostmi, které pak ovlivňují její chování. Mezi nejdůležitější z nich patří pružnost. Látky dělíme na pružné a nepružné. Za nepružné se považují tkaniny (plátno, popelín, froté, flanel, fleece, kepr, manšestr, satén, softshell, tyl, atd.). Pružné jsou pleteniny (jednolícní úplet, oboulícní úplet, plavkovina, French Terry úplet, náplet, teplákovina, svetrovina, atd.). Kombinujeme tak stejné druhy látek.

Máme-li vybraný druh látky, díváme se dále, z jakého materiálu je látka vyrobena. Materiálů existuje celá řada. Bavlna, bambus, len, konopí, vlna (mohér, kašmír, alpaka, merino), modal, viskóza, hedvábí, spandex, polyester, nylon, ...

Úplet můžeme mít například:

  • bavlněný s elastanem,
  • modalový s elastanem,
  • bambusový s elastanem,
  • viskózový s elastanem,
  • směs bavlny, lnu a elastanu,
  • směs bavlny, bambusu a elastanu, atd.

A to jen vypisuji přírodní materiály :o) je toho prostě spousta a je dobré si zbytky látek třídit jak podle druhu látky, tak i materiálu. Opravdu to doporučuji :o) po letech to člověk těžko pozná, co je z čeho, a pak se těžko kombinuje :o)

Někdy je samozřejmě zamýšleno propojit dva různé druhy látky (sukně z bavlněného plátna a nápletu), ale to je již dáno předem střihem.

Chcete-li se dozvědět více o oděvních materiálech, pokračujete zde.

Síla materiálu

Dalším faktorem při hledání vhodných materiálů ke kombinaci je jejich síla nebo-li gramáž. Gramáž je hustota, se kterou byla daná látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. 

Skládáme k sobě tedy látky se stejnou či podobnou gramáží. Předejdeme tomu, že určitá část oděvu bude těžší než jiná a bude se prověšovat. Nebo naopak bude jiná lehčí a nebude třeba tak splývat, například u úpletu.

Správné položení střihu na materiál

Důležité je správně položit střih na materiál. Na jednotlivých dílech střihu vždy bývá zakreslena šipka, která ukazuje směr vlákna. Měla by být rovnoběžně s osnovou na látce (nitě, které vedou od shora dolů). Různé díly střihu se mohou pokládat různým způsobem a pro orientaci slouží právě tato značka.

Pokud máme dostatečně velký kus látky, například na kapsy, postačí na ni jen správně střih položit dle nakreslené šipky.

Další možností je, že si materiál pro šití vytvoříme sešitím malých dílů. V tomto případě je potřeba dávat pozor na položení každého dílku dle směru osnovy materiálu, důkladné sešpendlení či sestehování a nakonec sešití na stroji. Měl by nám tak vzniknout pruh látky se stejným směrem vlákna. Na něj pak položíme střih, vykreslíme a stříháme.

Nebo máme situaci, že velikost látek nám vystačí vždy na jeden díl střihu. Takže přední díl z první látky, zadní z druhé, rukávy z třetí, sukně ze čtvrté a máme třeba šatky pro dcerku :o) Tady je zase potřeba správně polohovat jednotlivé díly na materiál dle šipky na střihu.

Přištepování švů

Pokud si tvoříme látku sešitím z několika dílů a ušité dílko by mělo sloužit jako první vrstva na těle, je dobré švy na rubu přištepnout. Švy nebudou na kůži vadit, škrábat a tak. Můžeme použít nějaký ozdobný steh či barevnou nitku, a tím náš projekt pozvednout o level výš :o)

Barevná kombinace

Samozřejmě by měla kombinace látek lahodit našemu oku. Estetické cítění je individuální záležitostí, takže to je zcela v kompetenci každé z nás :o)


Nápady na šití ze zbytků úpletu

Noční košile pro malou slečnu

Jednou prostě dcerka přišla ze školky domů s tím, že dnes spinkala jen v tričku, protože má moc teplé pyžamo. A tak se zrodil nápad ušít noční košilku. Sáhla jsem do své krabice se zbytky úpletů a jala se zkoušet, které ladí k sobě. Po chvilce zápolení a jednom zákroku dcerky jsem dala materiál na košili dohromady. Střih je vlastní. Pomohla jsem si jen obkreslením vrchních dílů z jiné košilky :o) a tady je výsledek. Akorát nevím, jestli bude nakonec do postýlky nebo jako prima šatky na ven :o)

Dámské triko ze dvou materiálů

O Vánocích jsem šila kamarádce pod stromeček triko se spadlými rukávy. Zbyl mi pruh krásné látky s domečky. Takový crazy letní úplet, kde namísto lidí jsou zvířátka. Akorát že ten pruh materiálu byl vodorovně. Lámala jsem si hlavu, jak střih na triko vymyslet. Pomohla mi Burda. Našla jsem v ní střih na top, který byl vytvořen ze čtyř dílů. Vrchní přední a zadní díl končily nad ňadry. Spodní díly lehce nařasené. Nechala jsem se inspirovat a vytvořila triko se spadlými rukávy ze dvou úpletů a výstřih jsem vyřešila podsádkou. Ušité vypadá prostě úžasně. Skvělé tričko na léto. V zimě si pod něj stačí vzít jednobarevné triko s dlouhým rukávem, je vám teplo a  ještě si tím přivoláme pocit léta :o)

Dámské patchwork triko

Možná je to šílenost, možná nápad za milion. Patchwork triko z úpletu? A proč ne? Hlavně že ty hromady kousků látek konečně zmizí. A ne do koše. Viva recyklace! Chcete se inspirovat naším článkem? Pokračujte tady.

Kapsy na dámských teplákách

Pro oživení můžeme použít zbytky látek na malé části některých oděvů, například na kapsy. Vzorovaná látka vypadá efektně a zvedne jednobarevné tepláky, kraťasy, sukni, šaty atd. V tomto případě nevadí, když kombinujeme jiné druhy materiálu, ale vždy na kapsy použijeme tenčí, tedy s nižší gramáží, než je základní materiál. Takže klidně šijeme tepláky z teplákoviny, French Terry úpletu a kapsy střihneme z úpletu.

Pozor! Pokud ale šijeme přední a zadní díl tepláků z několika menších dílků, je potřeba mít stejný druh materiálu! 

Dětská sukýnka

Jen najít materiály, které k sobě ladí, a je skoro hotovo :o)

Nápady na šití ze zbytků úpletu - dětská sukýnečka 

Dětské legíny

Střih na legíny můžeme rozdělit na jakékoliv díly dle velikosti látek, které máme k dispozici. Vzniknou tak veselé a originální legíny. Tady je fajn švy štepnout, aby bylo nošení legínek příjemné.

Kalhotky dámské, holčičí, boxerky pro velké i malé muže

 ... u boxerek může být klidně každá nohavice z jinak barevné nebo vzorované látky :o)

 Nápady na šití ze zbytků úpletu - kalhotky

Čepice, nákrčník, šátek, gumička nebo čelenka do vlasů

Sití ze zbytků úpletu - gumička do vlasů

A další a další ...


Závěrem

Co napsat na závěr? No, snad ... hodně štěstí při šicí kombinatorice!

 

Pokračujte v čtení BLOGU: