Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Jak ušít nejjednodušší vánoční pytlík

 Jak ušít nejjednodušší vánoční pytlík

Advent je tady a blíží se nám ta úžasná chvíle, kdy si s dětmi budeme rozbalovat dárky pod vánočním stromečkem. Nevím jak u vás, ale my kdybychom naše ratolesti nemírnili, byla by to otázka tak pěti minut. Vrhnou se na kopu balíčků jako hladoví vlčáci a v tu ránu jsou dárečky rozbalené. Rychlost rozbalování je přímoúměrná věku dětí. Čím starší, tím rychlejší. Roztrhané vánoční papíry se válejí všude po podlaze a má z nich radost akorát tak náš pes :o) Proto jsem se letos rozhodla proces dárečků pod stromečkem trochu ekologizovat. Našiju vánoční pytlíky a uvidíme, jak se na ně budou děti a pes tvářit :o) snad Štědrý večer ve zdraví přežijí! Jak ale na to, abychom u šití neztráceli drahocenný čas adventu? Musí to být nejjednodušší vánoční pytlíky na světě :o)


Nejjednodušší vánoční pytlík

Je to opravdu jednoduché a zabere to pár minut času. Připravíme si z vánočního plátna požadované velikosti pruhů. Já jsem ze 70 cm materiálu nastříhala 5 obdélníků na pytlíky. Ale záleží na velikosti, kterou preferujete. Pokud máte na látce boční okraj s dírkami, určitě ho odřízněte či odstřihněte. 

Pruh látky přehneme lícem k sobě a sešijeme boční strany rovným stehem k sobě. Šijeme tak daleko od okraje, abychom mohli kraje ještě začistit. To pak můžeme buď na overlocku, tak jako já, nebo cikcakem na normálním šicím stroji. Když máme sešito, začistíme ještě horní okraj pytlíku. A je hotovo!

Pokud vlastníte overlock a máte na něm možnost použít různé stehy, může dobře vypadat trojnitný overlockový steh - úzký lem. Jedná se o uzoučký a hustý steh, který je krásný pro zakončování tenkých až středně silných látek. Látka se při šití sroluje a pak drobounce obnitkuje. Steh vypadá ozdobně a okraje materiálu lehce zvlní.  

Pro uvázání potom postačí šňůrka či stuha.  


Vánoční pytlík se stuhou

Pokud budeme chtít mít stuhu zakomponovanou už ve výrobku, postačí ji všít do boku váčku. Takže nezapomenout při sešití jedné boční strany do předem odměřené výšky vložit stuhu. Mašle se přehne v půlce a vloží se zevnitř, tedy z lícové strany pruhu. Z rubu je vidět pouze přeložená část a konce stuhy trčí zevnitř ven. Pěkně si pentli uvnitř narovnáme, abychom ji hezky rovně přišili. 

 


Podehnutý okraj vánočního pytlíku 

Jestliže někoho trápí, že při rozevření není horní okraj pytlíku hezký, protože je vidět rubová strana látky, je možné kraj podehnout. Pokud nemáte všitou stuhu, postačí pouze v potřebné výšce zahnout začištěný okraj a přešít ho rovnostehem. Můžete pak šev zamaskovat tím, čím váček svážete. Možná ani nebude vidět, záleží na barvě nitě a materiálu, který zvolíte :o)

Je-li všitá mašle, je dobré zahnout začištěný kraj až k jejímu všití tak, aby se šev při uvázání pytlíku pod ní schoval. Nemůžeme šít kolem dokola, musíme vynechat místo, kdy je stuha z boku všitá. Já jsem začala a končila šití cca 1,5 - 2 cm u mašle.

Druhou možností, jak vyřešit okraj pytlíku, je šít oboustranný váček. Sice se spotřebuje více materiálu, ale získáte tak dva v jednom a můžete mít pytlíky každý rok jiné :o) 


Chcete-li do vašeho vánočního pytlíku umístit něco čtverhranného, je dobré u něj vytvořit dno. Je to jednoduché. Pytlík máme z rubové strany. Rukou zajedeme po jedné boční straně až dolů do rohu. Vznikne nám tak vršek trojúhelníku. Ruku vyndáme a trojúhelník vyrovnáme, aby byl rovnoramenný. Odměříme si stejné délky od vrcholu a nakreslíme si křídou čáru, kde budeme šít. Čím větší základna, tím širší bude dno. Stejně uděláme i druhou stranu. Pytlík pak přetočíme a dno je hotovo :o) 

 


Francouzský šev

Francouzský šev nebo-li dvojitý hřbetový šev.  Slouží k tomu, že rubová strana je krásně začištěná. Používá se u hodně třepivých materiálů, u nichž začištění není pěkné. Třepení se schová. Setkáte se s ním například u povlečení, polštářů. U pytlíků může být použití francouzského stehu prospěšné, pokud do něj chcete dát něco, co by mohlo vytahovat nitky šití z rubu nebo obráceně, na čem nechceme, aby se nitky držely (např. chleba).

Jak na to? Pruh si složíme lícem nahoru, tedy rubem k sobě. Okraje látek máme zarovnané a takto je prošijeme rovnostehem. Hranou patky šijeme při okraji látky, a to středem patky. Poté kraj sestřihneme na 3 mm. Látku rozložíme a sežehlíme šev k jedné straně. Rozžehlíme i z rubu. Pak přetočíme do rubu a prošijeme při okraji látky. A je hotovo :o)

Látku, kterou jsem použila na pytlíky najdete zde. Celkovou nabídku našich vánočních látek pro Vás máme nachystanou tady.


Závěrem 

Už se těším, až první vánoční pytlíky použiji. Pod stromečkem se budou vyjímat skvěle. Zatím ještě v záplavě papírově zabalených sourozenců, ale kdoví jak to bude příští rok :o) 

Přejeme Vám všem poklidný adventní čas a příjemné prožití vánočních svátků s těmi nejbližšími!

 

Pokračujte v čtení BLOGU: