Jak ušít odličovací tampony
Jsem fanda udržitelných věcí. Je fajn používat oblečení a předměty ne jednou ale vícekrát. Nejlépe napořád. A tak třeba v šatníku mám pár kousků, které mají už 20 let. Ráda se k nim vracím a pořád je nosím s radostí. Co se týká nákupu nového oblečení, dívám se pečlivě na složení materiálů. Bohužel už jen u nákupů pro svou maličkost. Naše děti totiž propadly kultu módních výstřelků a slepě tak vyžadují koupě svršků klidně z nepřírodních materiálů. Tak se snažím alespoň o osvětu. Vysvětluji, jak je to s naší matičkou Zemí, jak jí dáváme zabrat, a že můžeme každý začít sám od sebe, třeba v tomto směru.
Stejně tak jsem před lety vyměnila papírové vložky za látkové. Možná i to mě inspirovalo k tomu, že jsem se rozhodla si ušít látkové odličovací tampóny. Sice se vlastně nelíčím, ale ráno a večer po jednom papírovém tampónku využiji na očištění obličeje. No a odpad je na světě! Stejně tak utíkají zbytečné korunky z peněženky. Takže vzhůru na to!
Vhodný materiál na látkové odličovací tampony
Nejprve jsem si udělala takový malý průzkum. Na odličovací tampony se používají většinou dvě vrstvy. Jedna strana hrubší, povětšinou froté. Druhá strana hladší, jemnější, například z heboučkého aksamitu (bavlněného, bambusového). To jsou pak oboustranné tamponky. Nebo se šijí tak, že jedna vrstva je ta "pracovní" z froté a druhá je dekorativní třeba ze vzorovaného úpletu.
Moje představa byla, že tamponky budou splňovat dvě kritéria. Budou stoprocentně přírodní, a zároveň budou i pro potěchu oka. Tudíž jsem se rozhodla dekorativní stranu udělat ze vzorovaného 100% bavlněného plátna a dále hledala vhodný materiál na druhou. Zkusila jsem bambusový aksamit, který je nesmírně příjemný a heboučký. Bohužel je ale hodně tenoučký (1 mm). Při šití hodně utíkal, byl jako živý. Tamponky se jím nezpevnily a celkově byly slabé a nevzhledné. Asi by bylo potřeba přidat ještě jednu savou vrstvu doprostřed pro vyztužení, anebo použít namísto aksamitu jako druhou vrstvu silnější materiál. Pátrala jsem tedy po jiném přírodním materiálu, ale sehnat froté či něco podobného s nulovou příměsí polyesteru je dost fuška :o) nakonec jsem si uvědomila, že v krámku mám 100% bavlněnou sherpu, neboli beránka. Sherpa fleece z lícové strany beránek z 0,3 mm chlupem, který sice není tak heboučký jako aksamit, ale je na dotek příjemný. Jelikož jde o bavlnu, dobře saje. Látka je měkká, poddajná. Má vyšší gramáž, a tudíž dobře poslouží na zpevnění výrobku. Rozhodla jsem se, že variantu bavlněného plátna a sherpa fleecu vyzkouším!
Fotografie pro porovnání :o)
Postup šití látkových odličovacích tamponů
Nejprve si rozmyslíme, jak velké tamponky chceme. Čím větší kruh, tím se lépe obnitkovává. Já jsem stříhala kolečka cca 8,5-9 cm v průměru. Křídou si vykreslíme kolo na vrchní vrstvu tamponu, v mém případě tedy na bavlněné plátno. Vystřihneme. Přiložíme a přišpendlíme vystřižený kruh z plátna rubem k rubu sherpy. Poté vystřihneme. Kolečka musí být stejná. V případě že se kombinují dva materiály, z čehož jeden z nich je pružný a druhý ne, vyplatí se střihnout kruh z pružného materiálu o chlup menší. Takže při kombinaci nepružného plátna a pružné sherpy jsem stříhala sherpu o maličko menší (1 mm). Při šití se pružný materiál lehce vytahuje a může se stát, že bude nepružný na krajích překrývat. To by se sice dalo vyřešit ořezem, ale trochu se bojím, že by pak kruh nebyl kruhem, nýbrž šiškou :o)
Na sešití vrstev jsem použila overlock. Nastavila jsem si ho bez ořezu, aby se mi kolečko náhodou nezdeformovalo. Steh jsem zvolila co nejkratší (5,5 mm). Je to z toho důvodu, že se tak lépe kulatý tvar obnitkovává a okraje látek se tak nerolují. Nejlepší je vždy si ušít cvičně alespoň jedno kolečko, než začneme takzvaně naostro :o) Pokud chceme mít opravdu precizně obnitkováno, je možné si kolečka sestehovat co nejvíce u kraje. Druhá možnost je, jen je sešpendlit. Kolečka vložíme pod patku plátnem nahoru, co nejvíce doprava. Hranu látky vedeme podél vypnutého nože. Pomalu začneme obnitkovávat. Pořád si hlídáme, aby látka neutíkala zpod patky. Pokud se tak stane, klidně si patku v průběhu šití nadzvedneme a látku přisuneme zpět k noži a šijeme dál. Snažíme se přitom od středu plátno natahovat hezky ke krajům, aby nám nevykukovala spodní vrstva sherpy. Je to docela makačka. Čím menší kolečko, tím obtížnější šití. A naopak :o)
Když se budeme blížit k počátku šití, zastavíme. Počáteční řetízek si rozložíme na nitky. Vytáhneme nitku zprava a vše se nám rozplete. Pak uděláme pár uzlíků. Pokračujeme tak, že došijeme kruh na začátek šití a přejedeme dva tři stehy. Abychom se pěkně trefili, pomůžeme si ručně kolečkem, nešlapeme na pedál. Dále dáme jehly nahoru, zvedneme si patku a přetočíme látku kolmo k ní a patku zase položíme a odšijeme.
Zbývá začistit konec šití, aby se nám nepáralo. Jsou dvě možnosti. Buď si za pomoci háčku nebo jehly s větším očkem řetízek protáhneme do zadní strany. Nebo si svazek řetízku vytáhneme a odstřihneme, aby zbyl cca 1 cm. Povytáhneme nejdelší nitě, to jsou jehelní nitě, a povytažením se nám na konci udělá uzlík. Pokud chceme mít větší jistotu, nitě si zauzlujeme a přebytek odstřihneme. Ale drží to i bez uzlování :o)
Nemáte-li overlock, nevadí. Na začištění okrajů kruhu můžete použít obyčejný cik cak nebo třeba tříkroký či jiný overlockový steh, který váš normální šicí stroj umí.
Údržba látkových odličovacích tamponů
Tamponky pereme dle pokynů určených pro materiály, které jsme použili. Taktéž je to i s užitím sušičky a žehlením.
Své vyrobené tampony peru na 30 stupňů, klidně i 40. V pohodě se tak vyperou i fleky od odličování řasenky. Použité tampony sbírám během týdne do pracího pytlíku a pak v něm vyperu. Vyzkoušela jsem i sušičku na nízkou teplotu. Po jejím použití by bylo ale vhodné je z lícové strany (bavlněné plátno) přežehlit. Sherpa by se žehlit neměla. Lépe než sušička se mi osvědčilo sušení na topení. Prostě jen pokladu radiátory po domě tamponky a za chvilku jsou suché. Nebo klasika pověsit na šňůru :o)
Závěrem
Každé ráno a večer teď vyberu z košíčku jeden tamponek, použiji ho a uložím do pracího pytlíku. Je to prostě radost a pokaždé jinak barevná :o) pojďte do toho taky!
Pokračujte v čtení BLOGU: