Druhy stehů na šicím stroji
Máte doma šicí stroj a bojíte se začít na něm šít? Možná je to už taková babička. Návod není nikde k dohledání a množství stehů nahání hrůzu. Nebo jste si pořídili úplně nový a ne a ne se do toho pustit? Pokud jste z okolí Ústí nad Labem a Teplic, můžete se přihlásit na naše Kurzy šití pro začátečníky. Poběží zase na podzim :o) Jste-li mimo náš dosah, čtěte prosím dál a snad Vám následující řádky pomohou si udělat jasno, jaké druhy stehů obecně šicí stroje nabízejí. Pojďme na to!
Rovnosteh/rovný steh
S rovnostehem nebo-li rovným stehem se na šicím stroji začíná. Tvoří ho pravidelné stehy jdoucí za sebou. Stroje většinou nabízejí několik možností rovnostehů, v závislosti na pozici jehly. Takže stroj může šít například v levé, středové či pravé pozici jehly. Variabilita nastavení se liší stroj od stroje.
Steh se používá na běžné šití nepružných materiálů (bavlněných pláten, keprů, manšestrů a podobně), dále pak na záhyby a záševky. Rovnostehem šijeme i softshell, i když lehce pruží :o)
Obecně lze u většiny stehů nastavit jeho šířka a délka.
Trojitý pružný steh
Trojitý pružný steh je tvořen třemi řadami rovnostehu. Jak už název napovídá, jedná se o steh pružný. Je možné ho tedy použít i u pružných materiálů, aniž by došlo k popraskání stehů.
Je vhodný pro šití na místech, kde je potřeba silný a elastický steh. Přišívání rukávů, šití vnitřních švů, nebo třeba šití batohů. Rovněž lze využít jako dekorativní horní steh.
Pružný steh
Pružný steh je určen pro šití pružných látek, tedy pletenin (úplety, teplákovina, manšestr s elastanem, svetrovina, plavkovina a podobně). Materiál se u něj nekrčí a nijak neshrnuje. Je dobré pro tento steh zvolit správnou jehlu dle šité látky. A to buď jehlu STRECH či JERSEY. Nevíte-li si s výběrem rady, přečtěte si náš článek Jehly do šicího stroje.
Dále se může pružný steh aplikovat jako vrchní ozdobný.
Cik-cak steh
Cik-cak nebo-li klikatý steh používáme na obroubení okraje u třepivých materiálů. Mluvíme o entlování. Jedná se o nejvíce používaný a univerzální steh. Hodí se pro začišťování, opravování, látání, rovněž pro dekoraci materiálu a přišívání aplikací. Šijí se s ním tkaniny (nepružné látky) a doporučuje se i na šití pružných látek (pleteniny, trikoty, dresy). Pak je dobré opět vyměnit jehlu za speciální dle šitého materiálu.
Tříkroký cik-cak steh
Tříkroký cik-cak steh je tvořen třemi stehy nahoru a třemi stehy dolu. Na šicím stroji může být v nabídce též dvoukroký cik-cak.
Tento ukončovací steh se využívá pro šití středních, silných a strečových látek, přišívání gumy, přišívání elastických prvků nebo ho perfektně využijete i při látání. Já s ním ráda ozdobně přištepovávám našité lemy :o)
Overlockový steh
Overlockový steh je na klasickém šicím stroji velkým přínosem. Tento steh je vhodný pro současné sešití a obnitkování látek v jednom pracovním kroku. Na šicím stroji, který nemá overlockový steh, je třeba nejprve ušít rovný šev a následně nůžkami ostřihnutý materiál oentlovat cik-cakem (klikatým stehem = entl). Novější typy šicích strojů mají různé druhy overlockových stehů. Například otevřený, uzavřený či další varianty. Ty obnitkují materiál lépe než cik-cak a mají navíc tu výhodu, že nemusíte šít dvakrát (jednou rovně a jednou klikatě cik-cakem), ale pouze jedenkrát. Stroj rovnou šije steh rovný, který spojuje obě látky k sobě, a současně materiál i obnitkovává. Pro tkaniny (tedy nepružné materiály) je toto plně dostačující. Pro určité pleteniny (pružné materiály) tyto stehy budou rovněž stačit, jen bude potřeba opět zvolit jinou jehlu dle použitého materiálu.
Bohužel některým pleteninám overlockový steh na klasickém stroji vyhovovat nemusí. Pak bude nutné použít overlock, který má zpravidla 4 nitě a 2 jehly a díky diferenciálu je možné regulovat pružnost stehu. Například u sportovních dresů, pletených svetrů, hodně pružných úpletů a podobně je potřeba šití na overlocku. Vždy záleží na konkrétním materiálu.
Je-li v příslušenství stroje, je dobré použít overlockovou patku.
Slepý steh
Slepý steh slouží k šití lemů, závěsů, zakládání kalhot, sukní a podobně. Z názvu je jasné, že se jedná o steh, který není z lícové strany skoro postřehnutelný (viz. foto - šití na pravé straně pod patkou). Rozlišujeme zpravidla dva typy, a to pro šití pružných materiálů a pro šití tkaných látek.
Pro tento steh bývá v příslušenství speciální patka.
Knoflíková dírka
Díky novým typům šicích strojů můžete vyšít knoflíkovou dírku v jednom kroku. Ano, je to skutečně tak. Nasadíte speciální patku, vše nastavíte dle návodu, a pak jen zbývá zmáčknout tlačítko. Je radost se na to dívat :o) Starší typy tento úkon nezvládnou tak rychle, ale využijí na to čtyři kroky. Jedná se tedy o čtyřkrokovou knoflíkovou dírku. Jednotlivé kroky bývají na stroji přímo nakreslené. Potom už stačí pouze v daném pořadí navolit. Podstatou ale je, že knoflíkové dírky jsou všechny pěkně stejné. Jedna jako druhá!
Tady je opravdu dobré buď najít návod, nebo alespoň zkusit dohledat postup na internetu. Každý stroj to má jinak, zejména ty starší :o)
Přišívání knoflíku
Přišívání knoflíku zpravidla vyžaduje použití speciální patky nebo nasazení krycí desky podavače. Záleží na typu stroje a jeho nastavení.
Zapošívací steh
Zapošívací stehy jsou obecně nutné na začátku a na konci šití. Zapošívací stehy jsou ty, které jsou šity v opačném směru. Novější typy strojů mají speciální tlačítko, při jehož stisknutí a držení dojde k zapošití. Starší modely pak například předpokládají manuální držení páčky zpětného chodu.
Rozlišujeme ještě zapošití na místě. Zesilujícím stehem se šije opět na začátku a konci šití, protože slouží jako pojišťovací steh. Ušije se 3 - 5 stehů na stejném místě, čímž se steh zafixuje a nebude se párat.
Novější typy strojů mají tyto funkce i automatické.
Další stehy
Samozřejmě existuje řada dalších stehů individuálně dle nabídky každého šicího stroje. Mezi ně patří zejména dekorativní, například řetízkový, vlnkový, křížkový, atd. Dále mohou být znakové stehy na vyšití písmem, čísel, znaků.
Dekorativní stehy jsou skvělé, protože jimi můžeme ozdobit náš ušitý oděv, posunout ho ještě o úroveň výš. Je možné si vytvořit svůj originální pásek, stuhu, lem. Prostě fantazie se meze nekladou :o) a vznikne tak jedinečný kousek, který nemá nikdo jiný na světě :o) no není to skvělé!
Závěrem
Zase jsme se posunuli v nauce o šití o kousek dál. Vědět jaký druh stehu kdy použít je nesmírně důležité. Ušetříme si tím spoustu útrap. Snad Vám výše popsané řádky pomohou se v této problematice zorientovat a něco nového se dovíte!
Pokračujte v čtení BLOGU: