Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Jak nasadit jezdec na zip

Jak nasadit jezdec na zip

Když jsem se poprvé seznámila s metrážovým zipem a zkoušela na něj navléknout jezdec, byla to dost marná práce. Dost jsem se u toho nazlobila. Prsty byly nešikovné, trvalo mi to dlouho a někdy jsem propadala panice, že to snad ani nedokážu :o) zkrátka naprostá frustrace. Vzhledem k tomu, že jsem se stala majitelkou krámku s látkami a galanterií, bylo potřeba se tomu postavit čelem. Svoje nabyté vědomosti jsem shrnula do následujícího článku. 

Dozvíte se v něm dva postupy, jak nasadit jezdec na metrážový zip, a dále přehled členění zipů, které se dají dnes v obchodech pořídit. 


Jak nasadit jezdec na metrážový zip - postup 1

Vezmeme si metrážový zip. Z jednoho konce ho rozevřeme, je jedno z jakého. Jezdec si chytneme obloučkem dolů a na jednu stranu navlékneme jezdec na zip. Vždy navlékáme zešikma. Stačí navléknout půl cm od okraje. Dále navlékneme (opět zešikma) druhou stranu zipu. Vezmeme si zip do ruky a nasuneme druhý konec zipu. V levé ruce pevně držíme již navlečenou stranu s jezdcem a pravou rukou nasuneme stuhu do jezdce. Je potřeba trochu zatlačit, aby byla stuha nasunutá aspoň do poloviny jezdce. 

Máme-li nasazeno, položíme zip s jezdcem na stůl. Dvěma prsty přidržíme konce stuhy těsně okolo jezdce a zatáhneme za něj. Pokud zaskočí zip hezky do zoubků, měl by se bez problémů zapnout. Chce to cvik. Opakování je matkou moudrosti, a tak zkoušíme a zkoušíme :o)

Postup jsem popisovala pro praváky, takže pro leváky je vše opačně :o) 

Tento způsob je vhodný pro volný, nenašitý zip.


Jak nasadit jezdec na metrážový zip - postup 2

K tomuto postupu budeme potřebovat vidličku. Poslouží nám jako taková třetí ruka, kterou nemáme :o) Pomůže nám přidržovat jezdec. Vezmeme jezdec a jeho střed navlékneme mezi trny vidličky, tak jako na fotce níže. Vidličku si potom něčím zatížíme. Já jsem použila roli látky. Vy můžete použít cokoli, co vidličku zafixuje. Připravíme si zip. Rozevřeme ho a položíme spodní, tedy rubovou stranou nahoru. Budeme vkládat naráz oba konce zipu do jezdce. Ovšem ne rovně, ale zešikma. A na jeden zátah. Chytneme za stuhy a jedeme. A je hotovo.

Tento způsob je fajn u našitých zipů. Nevzniká žádný zub navíc, žádné bubliny, nic.


Druhy zipů

Abychom se v zipech zorientovali, uděláme si "malé okénko" do světa zipů. Zipy dělíme podle několika hledisek.

Zipy podle zoubků

  • spirálový - dvě tenké plastové tvarované spirály zapracované do proužků látky. Ukončován shora obvykle kovovými koncovkami. Často prodáván i v metráži, neboť lze snadno ustřihnout. Používá se na kapsy, mikiny, sukně, šaty, ložní prádlo, batohy.
  • kostěný (plastový) - jednotlivé plastové zoubky jsou připevněné k proužkům látky. Shora obvykle ukončeny větším zoubkem odlišného tvaru. Je-li správně našitý a opatrně se používá, vydrží fungovat stejně dlouho a spolehlivě jako například zip kovový. Využijete ho nejen pro výrobu domácích textilií, ale třeba i do šatů, sukní nebo bund. Oblíbený je na sportovní i pracovní oděvy.
  • mosazný (kovový) - užší kovové zoubky připevněné k proužkům látky. Shora obvykle ukončeny větším zoubkem odlišného tvaru. Kovový zip funguje velmi spolehlivě a má dlouhou životnost. O zip se nemusíte nijak starat. Je ale důležité si dávat pozor, aby se nezasekával. Kovové zipy jsou kvalitní a našívají se na džíny a jiné kalhoty, mikiny, trička, ale i tašky a peněženky. Používají se také v obuvnictví.

Zipy podle zapínání

  • dělitelný - zip lze úplně rozepnout na dva nespojené díly (bundy, mikiny)
  • nedělitelný - i po úplném rozepnutí zůstává zip dole spojen (kapsy, batohy, poklopec, boty)
  • obousměrný - zip má 2 jezdce a jde rozevírat či zavírat z obou stran (bundy, kombinézy, batohy, vaky)
  • oboustranný - zip má 1 jezdec a jde rozevírat z líce i z rubu oděvu (oboustranné bundy)

druhy zipů

Zipy podle šířky

Zipy jsou vyráběny v různých šířkách, od 3 mm do 10 mm. Ty užší (3 mm) se používají na málo namáhaných místech, například kapsičky v kabelkách. Pro více namáhaná místa se hodí zipy širší, aby nedošlo k jejich vytrhnutí. 

Zipy podle délky

Zipy můžeme zakoupit v různých délkách podle potřeby daného oděvu, bytového textilu nebo jiného výrobku. Potřebujeme-li zip v konkrétní délce, například přesně na centimetry, potom metrážový zip je tou správnou volbou. Je ho možné ustřihnout přesně na danou délku. Pozor ale na správný výběr jezdce k zipu. Musí mít správnou šíři jako zip, a dále záleží i na druhu. Kostěný vyžaduje jezdec na kostěný zip. Spirálový zase musí mít jezdec na spirálový zip. Každý jezdec je jiný a je nutné na to myslet.

Další tipy zipů

  • skrytý - užší zip, obvykle spirálový, jehož zoubky po zapnutí nejsou patrné. Obvykle se našívá speciální patkou na skrytý zip. Používá se zejména u sukní a šatů.
  • zátěrový (voděodolný) - nepromokavý skrytý zip opatřený zátěrem, který brání prostupu vody textilní částí i mezi zoubky zipu. Pozor, při praní musí být zipy vždy uzavřené, aby nedošlo k jejich poškození. Nejčastěji se používají u membránových bund, sportovního oblečení.
  • dále pak třeba stanový, duhový, kamínkový, atd.

Závěrem 

Tato malá sonda do hlubin zipů mi dost pomohla. Ujasnila jsem si spoustu věcí. Doufám, že i Vám tento článek přinesl nějaké nové informace. Pokud ne, vězte, že už nyní jste zipový mágové :o)

 

Pokračujte v čtení BLOGU: