Jak nažehlit nažehlovačku
Minulý týden přišla nejmladší dcerka s tím, že se musela v družině převléknout, protože měla roztrhané tričko. Na otázku jak se to stalo, okamžitě odpověděla. "Mami, honil mě Kubík, a jak mě chytil, tak mi udělal díru." Rozbalím zmuchlané tričko a zezadu je pěkná skoba. Kačenka se na mě smutně dívá a ptá se, jestli ho spravím. "No, tak asi napíšeme článek o tom, jak nažehlit nažehlovačku," odpovím a usměju se. A tak je tady! Vesmír to prostě umí zařídit :o)
Účel nažehlovačky
Nažehlovačky neboli nášivky, aplikace, záplaty, používáme zejména ke čtyřem účelům. Jednak nám pomáhají stylově zakrýt vady, které na oblečení vznikly. Nejčastěji dírky a skvrny, co se nedají vyprat. Díky nim pak naše oblíbené prádlo vypadá jako nové a je zase funkční.
Dále je upotřebíme, když chceme naše oblečení oživit. Je to rychlé a snadné řešení k vylepšení koupených nebo ušitých modelů a doplňků. Prostě a jasně. Efektní flitrová aplikace posune dětské tričko na úplný top nejvíce nošených věcí ve skříni :o)
Dalším využitím nažehlovaček je to, že jsou jedním z nejtrvalejších způsobů, jak označit oblečení. Štítek se jen nažehlí a spolehlivě drží na místě. Na internetu najdeme speciální weby, které nabízejí sady nažehlovacích štítků (jmenovek, obrázků) dle našich představ. Jde o skvělé pomocníky na oblečení a textil pro čitelné podepsání věcí dětem do školky a školky, dospělým do zaměstnání a pro sport, či seniorům v pečovatelských domovech.
Nažehlovací aplikace mohou plnit i bezpečnostní funkci. Reflexní prvky, kterými můžeme ozdobit svrchní části (bundy a batohy) zabezpečí to, že budeme za všech okolností dobře vidět.
Typy nažehlovaček
- nažehlovací záplaty
- samolepicí záplaty
- nažehlovačky vyšívané
- nažehlovací obrázky
- nažehlovací jmenovky
- nažehlovačky reflexní (reflexní prvky)
- nažehlovačky flitrové
Postup nažehlení nažehlovačky
Připravíme si:
- vybranou nažehlovačku
- látku nebo oblečení na aplikaci
- žehličku
- papír na pečení
- nit, nůžky, šicí stroj
1) připraveno :o)
2) vyžehlíme si oblečení nebo díl materiálu, na který budeme aplikaci přichycovat
3) je-li potřeba, dírku (v mém případě spíše pěknou skobičku) zašijeme. Pokud to nebude pro nošení nepříjemné, můžeme pro zpevnění z rubové strany našít kus látky. Já jsem to neudělala, protože si myslím, že by to dcerce na těle vadilo.
4) nažehlovací aplikaci si napolohujeme na díl látky nebo daný oděv. Pokud má zakrýt nějaký flek či dírku, pečlivě si místo vyzkoušíme. Moje hvězdička je pro skobičku jako dělaná :o)
5) na nažehlovačku položíme pečící papír, který můžeme používat i opakovaně. Žehlení přes něj je pohodlnější a rovnoměrnější. (Pozor, přesuneme se na žehlicí prkno. Na řezací podložce se nežehlí :o))
6) nažehlovací aplikaci nažehlíme přes pečicí papír. Podržíme žehličku na papíře asi 10-15 vteřin. S žehličkou nejezdíme jako při běžném žehlení, pouze ji na daném místě držíme. Popřípadě přidržíme vždy na více místech. Máme-li parní žehličku, páru si vypneme. Nastavení teploty žehlení záleží vždy na materiálu dané nažehlovačky. Pokud potřebujeme kvůli materiálu nažehlovat při nižší teplotě, můžeme nažehlovat delší dobu. Jestliže se nám aplikace nenalepí hned napoprvé, teplotu žehličky mírně zvyšujeme. U aplikace by měl být vždy návod, a ten by nám měl sloužit ke správnému nastavení teploty žehličky a délky nažehlování.
7) máme nažehleno
8) pro jistotu aplikaci prošijeme na šicím stroji, abychom si pojistili, že se nám opakovaným praním třeba neodlepí. Šijeme rovnostehem nebo cik cakem těsně při okraji nažehlovačky. Já jsem štepovala v krajním prošití hvězdy. Snažila jsem se přešít původní linii co nejrovněji. Nemáte-li šicí stroj, přichyťte nažehlovačku alespoň několika ručními stehy. V lepším případě přišijte celou.
9) celá přišitá hvězda
Závěrem
A tady je výsledek. Když triko milujete, není co řešit - ani hvězdička na zádech :o)
Hlavně, že je zachráněn koník :o)
Pokračujte v čtení BLOGU: