Jehly do šicího stroje
Taky tápete, když máte do šicího stroje vybrat správnou jehlu? Já jsem na tom obdobně :o) a proto jsem se rozhodla si v tomto tématu udělat jasno! Ponořila jsem se do informací a zpracovala následující článek. Teď už vím, podle čeho a jakým způsobem budu příště jehlu vybírat. Pojďme na to!
Druhy jehel pro šicí stroje
Druhy jehel podle typu
Nejprve si musíme zjistit, jaký typ jehly je vhodný pro náš domácí šicí stroj. Buď to poznáme z krabičky, ve které máme uložené náhradní jehly dodávané výrobcem, nebo z návodu k šicímu stroji. Pro převážnou většinu domácích šicích strojů jsou vhodné jehly s označením 130/705 H. Jsou to jehly s ploškou. Každý šicí stroj, overlock či coverlock i každá značka, to má jinak. Dokonce některé značky mají svoje speciální jehly z vlastní výroby (Singer). V obchodech existuje široká nabídka jehel různých značek a rozdílných kvalit. Mezi nejkvalitnější patří jehly značek Schmetz, Prym a Organ, které najdete i v naší nabídce.
TYPY JEHEL | URČENÍ |
130/705 H | jehla pro většinu domácích šicích strojů a některé overlocky |
HAx1 | jehla pro některé overlocky |
ELx750 | jehla pro některé coverlocky |
Druhy jehel podle použitého materiálu
Pro zvolení správné jehly je důležité vědět, jaký materiál budeme šít. Bavlněné plátno, úplet tedy pružnou látku (pleteninu), riflovinu, koženku či jiné. Každý materiál potřebuje jehlu, která vyhovuje jeho vlastnostem jak tvarem špičky tak i sílou. Pleteniny není vhodné šít ostrou jehlou. Dochází pak k poškození vláken (když se vlákno poškodí, natrhne, důsledkem je utíkání oček). Naproti tomu tkaniny (nepružné materiály) s hustou vazbou je potřeba šít s jehlou s ostrou špičkou, aby ve vazbě lehce pronikala.
- universal / standard / R - nejpoužívanější jehly s lehce zakulacenou špičkou; jsou dost ostré pro tkaniny (nepružné materiály) a při použití malých průměrů jehel je lze použít i na pleteniny (pružné materiály)
- jersey ball point / H-SUK - jehly s kulatým hrotem, který snadno proniká mezi vlákna pleteniny (úplety, teplákovina, apod.) a minimalizuje její natržení nebo proseknutí
- stretch / HS / SKL - jehly mají hlubší drážku v zadní části a středně kulatou špičku, jsou určené pro extra pružné materiály jako je třeba plavkovina, použití těchto jehel zabraňuje vynechávání stehů a prosekávání materiálu
- jeans / denim / HJ - speciálně kalené a silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina, montérkovina nebo kůže
- sharp / HM / mikro / microtex / SPI - štíhlé jehly s velmi ostrou špičkou, které snadno pronikají do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno, hedvábí, apod.
- leather - speciálně upraveny jehly pro šití kůže a koženky (tvrdost materiálu jehly)
- quiltovací - jehly pro quiltovací techniky (vysoká tuhost jehly a odolává popotahování látky) - při quiltování se vždy šije VYSOKOU rychlostí
- vyšívací - jehly vhodné pro vyšívání, ouško i tuhost špičky je přizpůsobena vyšívání
- titanium - jehly jsou vhodné pro šití, vyšívání a quiltování za extrémních podmínek díky povrchové úpravě z titanu
Druhy jehel podle tloušťky jehly
- 60 - jehla o síle 0,6 mm - pro velmi lehké a jemné látky, například šifon, organza, podšívka
- 70 - jehla o síle 0,7 mm - pro tenké látky, například popelín, slabší plátno, krajka
- 80 - jehla o síle 0,8 mm - pro látky se střední hmotností (standardní šití), například plátno, len, mušelín
- 90 - jehla o síle 0,9 mm - pro silné látky, například manšestr, tvíd, samet
- 100 - jehla o síle 1 mm - pro šití velmi silných materiálů, například potahové materiál
Dále kromě základní jehly existuje dvojjehla. Dvojjehlu používáme na šití spodního lemu trička, sukní, pro lemování rukávů, nohavic a podobně. Rozlišujeme dvojjehly s různou roztečí (vzdálenost šití rovných stehů). U nás je najdete zde.
Popis označení jehel na krabičce
Jak číst popisy jehel na krabičkách? Ukážeme si to:
Nejčastější problémy s jehlou při šití
- vynechání stehů, špatné provazování - pozice chapače a jehly je velmi důležitá pro dobré provazování a pěkné stehy. Pokud použijeme třeba jen mírně ohnutou jehlu, stroj vynechává stehy, může dojít k poškození stehové desky, chapače či dalších částí
- jehla se zlomí - může jít o špatně zvolenou jehlu na šitý materiál, tupou či ohnutou jehlu, přílišné zatížení
- rozpíchání pouzdra na spodní cívku - k tomu stačí ohnutá jehla nebo potažení látky v nesprávný okamžik. K poškození pouzdra velmi často dochází při volném quiltování. Pro tyto techniky je speciální jehla. Je tužší, aby zvládala popotahování látky, a dále musí být zvolená vysoká rychlost šití. Při pomalé rychlosti vyvineme příliš velkou sílu a jehlu ohneme během šití.
Proto začněme poslouchat a sledovat svůj stroj. Jeho zvuk a projevy. Vynechávání stehů (ohnutá jehla), zvýšený hluk při chodu stroje (poškozená jehla). Zjistíme pak, že poškozená nebo tupá jehla se hlásí sama.
Skladování jehel je neméně důležité. Hrot jehly se velmi snadno poškodí, a proto bychom měli mít jehly uložené v originálních krabičkách. Tam má každá jehla svou vlastní přihrádku a nemůže se jí nic stát.
I kvalitní jehla může být po pár hodinách soustavné práce značně opotřebovaná a je nutné ji vyměnit. Může být ztupená, naražená, ohnutá. Její kontrolu můžeme provést různými způsoby.
Kontrola jehly
1) Pokud si nejsme jistí, že není jehla ohnutá, pomůže nám malá kontrola. Postup jsem našla v návodu na svůj šicí stroj a přijde mi úžasný. Kolikrát jsem zkoumala jehlu pouhým okem a toto mě nenapadlo :o) Před použitím jehlu umístíme plochou stranou na vodorovný povrch a zkontrolujeme, zda je úsek mezi jehlou a vodorovným povrchem rovnoběžný. Viz. obrázek:
Nebo jednoduše uchopíme jehlu v místě mezi očkem a dříkem mezi palec a ukazovák. Několikrát zkusíme protočit. Bude-li jehla i mírně ohnutá, poznáme to.
2) Nevíme-li, zda je hrot jehly poškozený, můžeme provést následující zkoušku. K tomuto účelu si vyřadíme nějaké starší silonky. Vyndáme jehlu ze stroje a špičkou jehly přejíždíme po silonkách natažených na prstech. Pokud jehla zachytává, vyměníme ji. Také opakovaně vpichujeme do silonek. Pokud dojde k jejich poškození, zachytávání apod., opět jehla potřebuje výměnu.
Výměna jehly
Obecně měníme jehly podle druhu materiálu. Záleží nejen na síle jehly, ale také na tuhosti a vybroušení. Zlobí-li nám provazování, vyzkoušíme vždy strečové jehly, u nichž je pozice jehly vůči chapači nejblíže. Dále měníme jehly z hlediska jejich opotřebení. Kvalitní jehla by měla vydržet zhruba 150 - 200 h běžného šití (cca 1 měsíc každodenního šití). Ovšem neznačkové mnohem méně.
Závěrem
Jehly nás umí pěkně potrápit, a proto každá informace o nich pomůže. Věřím, že jste se společně se mnou dozvěděli tímto článkem něco užitečného. Nejhorší, co může být, je nejistota, když člověk neví, co je při šití špatně a zkouší kde co. Problematiku jehel teď ale budeme mít v malíčku. A to je k nezaplacení :o)
Pokračujte v čtení BLOGU: